Viktor Dyk - Krysař
Novela Krysař byla napsána během 1. sv. války. Inspiroval se Staroněmeckými pověstmi, které upravil tak, aby kritizoval politickou situaci v Českých zemích.
Infinitivy končí na -ti. Spisovný jazyk, er-forma, archaismy, krátké věty, tázací věty (komunikace se čtenářem), občas přeházený slovosled, styl vyprávěcí. Příběh je vyprávěn chronologicky.
Novela je rozdělena do 26 kapitol označených římskými číslicemi a názvy.
Děj:
Do města přichází krysař se svou kouzelnou píšťalou. Když za odvedenou práci nedostane slibovanou odměnu, byl by občany potrestal, ale kvůli milované Agnes se k tomu nerozhodne. Nejenže je znovu obelhán konšely, zradí ho i ona sama, podvede ho s Kristiánem. Agnes neunese své pochybení a dobrovolně ukončí svůj život. V krysaři se cosi zlomí a pomocí své píšťaly dovede všechny lidi z Hammeln do propasti u hory Koppel. I krysař se vrhá dolů. Jen Sepp Jörgen uslyší plačící dítě, ví, že se o něj musí postarat. Oslava toho, co popírá rozum (dítě ho ještě nemá a Jörgen o něj přišel).
Děj se odehrává v městečku Hammeln v neurčitém čase, nejspíš ve středověku.
Hlavní postavy:
Krysař - tajemný, silná osobnost, opovrhují jím, nemá domov ani rodinu, individualista
Agnes - mladá dívka, zamiluje se do krysaře, ale je zasnoubená s Kristiánem, čeká jeho dítě
Kristián - obyčejný kluk, touží dědit po svém strýci, který vlastní soukenický obchod, miluje Agnes
Sepp Jörgen - hodný a docela pohledný rybář, ale je méně chápavý, věci mu docházejí až další den
Autor:
Viktor Dyk se narodil u Mělníka. Byl významným českým básníkem, prozaikem, dramatikem a publicistou. Je to jeden z představitelů „generace buřičů“. Jedním z jeho učitelů byl A. Jirásek. Zpočátku jednal s T. G. Masarykem při vzniku 1. Československé republiky, ale později patřil mezi odpůrce hradní politiky. Byl zaměřen nacionalisticky.
Zemřel při koupání v moři v Jugoslávii na mrtvici.
Inspirace:
Novela byla zdramatizována E. F. Burianem v divadle D34. Daniel Landa zpracoval stejnojmenný muzikál. J. Barta se nechal inspirovat při tvorbě animovaných filmů. V literatuře dílo ovlivnilo F. Langera a v povídkovém souboru Zlatá Venuše se objevuje také postava krysaře.
Kritika:
Dílo bylo nejdříve publikováno časopisecky pod názvem Pravdivý příběh o krysaři.